15-18 Mayıs 2016 tarihleri arasında ekli program doğrultusunda İran İslam Cumhuriyeti Otomotiv Sektörel Ticaret Heyeti’ne Bursa OSB den bölgemizi temsilen  Otomotiv ve Tekstil Proje koordinatörü Zafer Pehlivan Katılmıştır. İranda hem otomotiv hem de Tekstil sektöründeki imkan ve zorlukları incelenerek Tekstil ve Otomotiv kümelerimiz için fırsatlara bakılmıştır.

 

16 Mayıs 2016 tarihinde otelde ikili görüşmeler organize edilmiş, UİB Genel Sekreteri Mümin Karacakayalılar, T.C. Ekonomi Bakanlığı Uzmanı Serhan Ortaç, UİB Bilgi İşlem Şube Müdürü Hülya Tatlısu, UİB Şefi Engin Maybek, UİB Uzmanı Eyüp Kuklen, UİB Uzman Yrd. Aslıhan Turan ve 11 firmanın 14 temsilcisi iştirak etmiştir.  İran kanadından ciddi katılım gözlemlenmiştir.

 

İran Yatırım Ajansı ile yarım saat süren bir toplantı düzenlenmiştir. Kendilerinden İran İslam Cumhuriyeti yatırım teşvikleri ve imkanları hakkında bir sunum temin edilmiş ve ülkemiz yatırımcılarının yatırım kararı alırken gözetilen unsurlara ilişkin bilgilendirmede bulunulmuştur.17 Mayıs 2016 tarihinde Saipa Malleable Döküm fabrikası ziyaret edilmiştir. Şirket yöneticileri ağırlıklı olarak silindir başı üretimi ile meşgul olduğunu ve yılda 450.000 adet üretim gerçekleştirdiklerini ifade etmişlerdir.

Programın devamında SAIPA Pars Khodro-Renault fabrikası ziyaret edilmiştir. Renault Logan, Tondar 90, Sandero modelerinin üretildiği tesiste yıllık 80.000 araç üretildiği ifade edilmiştir. Aynı günün devamında Media Motors Alfa Romeo ve MG Cars showroom ve servis merkezleri ziyaret edilmiş, yedek parça ithal taleplerine ilişkin ikili görüşmeler yapılmıştır.