Pilot şirketi 1963 yılında Bursa’da otobüs gövde parçaları imal etmek üzere kuruldu. 1967 yılından itibaren ise Mercedes Benz için (Otomarsan – Turkey) şoför koltuğu üreterek şöför koltuğu üretimine , daha sonra 1977 yılında kamyon ve iş makinaları, 1989’da traktör ve forklift, 1993’te otobüs yolcu koltukları, 2009’da da Marin koltukları imalatına başladı.

Şirket, eski bir pilot olan ve şirkete  “Pilot” adını veren Şükrü Özkılıç (1921-1987) tarafından kurulmuştur. Ölümünden sonra, oğlu Ahmet Özkılıç, firmanın başına geçip, sürekli iyileştirme felsefesi ile, ‘Pilot’’u ticari araç koltukları sektöründe iyi bilenen bir marka haline getirerek şirketi dünya sahnesinde önemli bir konuma taşıdı. Özkılıç ailesinin üçüncü  kusagının da şirkete katılmasıyla ,Pilot ticari araç koltukları sektöründeki büyümesinde hız kazanıyor.

Şirket, üretiminin yarısını ihraç etmektedir. Almanya, Rusya, Fas ve İrlanda gibi ülkelerde Pilot  ,firma  ve temsilcilikler kurmustur. Bir çok ülkede de satıs bayileri vardır. İhracat yaptığı ülkeler arasında, İtalya, Almanya, ABD ve Rusya ilk 4 sırayı almaktadır. Firma, ISO 9001, ISO 16949 gibi otomotiv üretimi için önemli standartlara sahip olmanın yanı sıra, ISO 14001 çevre standardına da sahiptir. Ayrıca kaynak üretimine yönelik olarak sertifikasyonu vardır.

Pilot, dünya çapında tanınan bir koltuk üreticisi olup, araç çeşitleri için, oturma çözümleri konusunda uzmanlaşmış bir şirkettir.

  • Off Road tarımsal traktör, biçerdöver, bağ traktörü, inşaat, maden, orman, peyzaj ekipmanları ve forklift.
  • On Road otobüs ve kamyon.
  • Minibüs, midibüs, otobüs ve tramvay için yolcu koltukaları.
  • Marine araçları iç ve dış oturma bölümleri için .
  • Aynı zamanda, tiyatrolar, sinemalar ve konferans salonları için ergonomik tasarımlı koltuklar üretmektedir.

Modüler bir şekilde tasarlanmış geniş ürün yelpazesi ile Pilot, müşteri ihtiyaçlarına göre mevcut ürün portföyüne ek olarak, kolayca alternatif çözümler sunmaktadır. Firmanın esnekliği ve üretim imkanları hızlı bir şekilde yeni modellerin gelişimine yol açmaktadır. En son teknolojiyi kullanan özel bir Ar-Ge ve tasarım departmanı, prototip ve kalıp üretim tesisleri, kendi test merkezi mevcuttur. Firmamız yüksek kalitedeki ürünleri rekabetçi fiyatlar ile tedarik etme prensibini baz alarak kurulmuş ve bu  kültürünü de sürdürmeyi basarmıstır . Geliştirilen tüm koltuklar sürekli olarak Kalite Departmanımız tarafından Ar-Ge tesisinde bulunan kendi test merkezimizde mukavemet ve dayanıklılık  için test edilir, uygulanması gereken ISO ve Avrupa Birliği standartlarına göre sertifikalandırılır.

Phone : +90 224 411 02 80
Fax : +90 224 411 02 82
Web : www.pilot.com.tr
E-mail :   pilot@pilot.com.tr
Adress : Organize Sanayi Bölgesi Kırmızı cad. no:7 Nilüfer/ Bursa